O, 19 Yıldır Kimsenin Alamadığı Şarkıyı Aldı

2000 yılında ilk Sevda Karababa tarafından seslendirilen “Başımın Belası Gönlüm” adlı şarkıyı coverlayarak müzik kariyerine devam eden Fatoş Kumru, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun konuğu oldu.

Sevda Karababa 19 Yıl Şarkısını Kimseye Vermedi

Müzik hikayesini Michael Kuyucu’ya anlatan Fatoş Kumru, Sevda Karababa’nın “Başımın Belası Gönlüm” şarkısını kimseye vermek istemediğini söyledi.  Küçükken diş doktoru olmak istediğini söyleyen Fatoş Kumru ablasının müzik yaptığının ve ablasının müziği bırakıp evlendikten sonra müziğe okuldaki öğretmeninin onu yönlendirmesi ile devam ettiğini ama ablasının ve ailesinin de ona hep “müzik dünyasına girme” dediğini söyledi.

Müziğin İlmini de Öğrenmek İstiyorum

Fatoş Kumru, “İstanbul’a geldim çünkü sadece sahne sanatçısı olmak istemedim. Müziğin ilmini de öğrenmek istedim ve Haliç Üniversitesinde müzik eğitimi aldım, şimdi de Sakarya Üniversitesinde konservatuvarda lisans eğitimimi tamamlamak üzereyim. Müzik eğitimime yüksek lisans ve doktora seviyesinde devam edeceğim” dedi.

Müzikte Parası Olan İstediğini Yapıyor

Fatoş Kumru, Michael Kuyucu’ya müzik endüstrisinde yaşadığı sıkıntıları da anlatırken “Elektronik girince müzikte duygular gitmeye başladı. Sanat her geçen gün alt kademelere iniyor. Parası olan müzik dünyasında istediğini yapıyor. Eskiden öyle değildi, eskiden yetenekler keşfedilirdi ve onlara yatırım yapılırdı. Belki de müzik bu yüzden eskiden daha iyiydi.” Dedi. Fatoş Kumru albüm yapmayı ilk başta düşünmediğini söyledi ve “Ben eğitimini tamamlayıncaya kadar, sahnede olmak ve hayat standardımı düzeltmek, para biriktirmek istedim. Sahnede olduğum sırada bir gün klavyecim sahne programımı kaydetmiş. Sonradan öğrendim ki sahne programımın olduğu CDyi 50 liraya satmış. Bunu alanlar ve dinleyenlerin bana ‘bir albüm yapmalısın’ demesi üzerine oluşan taleple albüm yapma kararı aldım ve 2015 yılında albüm hazırlıklarına başladım. Albüm 15 Temmuz 2016 tarihinden bir hafta önce yayınlandı ve ülke gündemi yüzünden albüme hiçbir tanıtım yapamadım” diyerek albüm hikayesinin başlangıcını dile getirdi. Fatoş Kumru, müzik yapmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını söylerken, “Albümün yatırımı  için kredi çektim ve borcu daha geçen sene bitti. Üç yıl kredi borcu ödedim” diyerek Michael Kuyucu’ya müziği için  fedakarlığını dile getirdi.

Fatoş Kumru, Michael Kuyucu’nun programında “Unutmamalı”  – “Sonuna Kadar” – “Tükeneceğiz” – “Kaybolan Yıllar” – “Devlerin Aşkı” – “Soğuk Savaş” –  “Sana Neler Edeceğim” gibi şarkıları seslendirdi. Kumru’ya programda orkestrada Mehmet Keleş (Klavye) – Yasin Edremitlioğlu (Gitar) ve Kaan Koray Kaya (Keman) eşlik etti.

Paylaş

})(jQuery)