Paramparça Dizisin Müziklerinin Sahibi Nilay Öncüloğlu Renkli Saatler’e Konuk Oldu

On bir yıllık konservatuvar eğitiminin ardından müzik dünyasına giriş yapan ve önce dizi müzikleri ile sonra da iki single şarkısı ile dikkatleri çeken Nilay Öncüloğlu, Michael Kuyucu’nun TRT FM’deki programına konuk oldu. Nilay Öncüloğlu, müzik hikayesini anlatırken bir yandan da orkestrası eşliğinde sevilen şarkılardan oluşan akustik bir dinleti sundu.

Müziğe Annemin Bana 5 Yaşındayken Aldığı Orgla Başladım

Aslen Arnavut’um, ailede müzisyen yok. Sadece babam Türk müziğini sever ve şarkı söylerdi.  Ben beş yaşındayken annem bana bir org aldı. O yaşta müziğe merak sardım ve ilk etapta televizyonda duyduğum reklamları ezberleyerek org ile çalmaya başladım. İlkokulda iken çok çalışkan bir öğrenci değildim. Matematik ve bu gibi derslere ilgim yoktu. Hatta ilkokul öğretmenim anneme “bu kızı konservatuvara yollayın” derdi anneme.

Üç Konservatuvar Sınavını Birden Kazandım

Ortaokul, Lise ve üniversiteyi İ.T.Ü Devlet konservatuvarında okudum.  Üç üniversitenin de sınavlarına girdim. İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve İ.T.Ü. ‘nun konservatuvar sınavlarına girdim ve üçünü de kazandım. Kanun eğitimi almak istediğim için İ.T.Ü. ‘ni seçtim. Önce çalgı eğitimi bölümünde eğitim aldım sonra da lisans düzeyinde eğitim aldım.

Vokalistlikten Çok Şey Edindim

17 yaşında bir yandan eğitim alırken piyasaya girdim. İlk Yeşim Salkım’ın vokalistliğini yaptım. Daha sonra Yıldız Tilbe ve Zerrin Özer gibi yorumcuların vokali oldum. Vokal deneyimimden çok şey edindim. Bugün hala sanatçılara vokal yapıyorum. Şu an Suzan Kardeş’in vokaliyim, ondan çok şey öğrendim. Balkan müzikleri ile ilgili repertuvar ve müzik kültürüm gelişti onun sayesinde.

Müzik Dünyasını 12-17 Yaş Grubu Belirliyor

Türk sanat müziği albümleri artık yayınlanmıyor. Yeni bir solistin bu müzik türünde başarılı olması nerdeyse imkansız. Ben eski Türk müziği klasiklerinden oluşan, en azından beş şarkılık bir albüm hazırlamak isterim ama piyasanın şartları buna el vermiyor.  Bugün müzik dünyasını 12-17 yaş grubu ve onların sosyal medyadaki hareketleri belirliyor piyasayı, onda son dönemlerde rap müziği ön plana geldi.

“Paramparça” Dizisine Girmek İçin Çok Mücadele Ettim

Dizi müziği kariyerim 2000 yılında Cahit Berkay’ın bestelerini seslendirdiğim “Hicran” ve “Şeytanın Gözyaşları” adlı dizilerle başladı. Daha sonra “Paramparça” adlı dizide “Veda” adlı bestem ve diğer müziklerimle , Gökhan Tepe’nin bestesi “Annem”i seslendirmemle devam etti. “Paramparça”dizisine girmek için epey mücadele ettim. Dizinin yapım firmasını aradım, dizinin müzik yönetmeninin Hepgül Özdemiroğlu olduğunu öğrendim” ona ulaşmaya çalıştım ama bir türlü ulaşamadım. Daha sonra 11880’i aradım ve Hepgül Özdemiroğlu’nun telefonunu sordum. Bana üç tane telefon numarası verdiler. Birini aradım ve ona ulaştım. Telefonda nefes almadan bestelerimin olduğunu ve bunları dizide değerlendirmek istediğimi söyledi. Hepgül Özdemiroğlu, beni sevdiğini söyledi ve “yarın gel konuşalım” dedi. Sonrasında “Paramparça” dizisindeki çalışmalarım başladı. O dönemde Atilla Özdemiroğlu ile de tanışma ve şarkılarımı bestelerken ondan fikir alma şansımda oldu.

O Ses Türkiye’ye Stratejik Amaçlı Katıldım

2018 yılında “O Ses Türkiye” yarışmasına katıldım. Bu yarışmaya katılmam tamamen stratejikti. Eğitimimi, egolarımı her şeyi bir kenara ittim ve daha görünü olmam gerektiğini düşündüğüm için yarışmaya katıldım. Hiç birinci olmak gibi bir hayalim yoktu. Yarışmada Orhan Gencebay’ın “Benim Dünyam” adlı şarkısını seslendirdim. Jürilerden Beyazıd Öztürk ve Seda Sayan bana döndü, ben Beyazıd Öztürk’ü seçtim ve yarışmada ilk turu geçtim. Daha sonra yarışmada Seda Sayan’la “Benim Dünyam” şarkısında düette yaptık. “O Ses Türkiye’de İkinci Turda elendim”.

2019 Yılında İki Single Yayınladım

Yarışmadan hemen sonra 2019 yılında iki tane single yayınladım. İlki ”Teferruat” adlı şarkımı yayınladım daha sonra da “Bi Bitmedin” adlı bestemi yayınladım. Bu bestem biraz daha giderli bir şarkı oldu, biraz ergen dilinde oldu. Şarkının klibinde Selim Gülgören  bana eşlik etti.

Akustik Performans

Nilay Öncüoğlu, Michael Kuyucu’nun TRT FM’deki programında  “Yalnızlık Senfonisi” –  “Tanrı İstemezse” – “Geçmesin Günümüz Sevgilim Yasla”  –  “Ahirim Sensin”  – “Sevda” –   “Yaramızda Kalsın” – “Hazan” gibi şarkıları seslendirdi. Yorumcuya orkestrada Uğur Yıldız (klavye) , Rahmi Göçmen (Perküsyon) ve Serkan Lekesizgöz (klarnet) eşlik etti.

Paylaş

})(jQuery)