Ezgi Ayçe “Ateş Böceği”ni İlk Kez Akustik Yorumladı

ENBE Orkestrasının 2018 yılı albümünün çıkış şarkısı “Yarım Sevda” ile adını geniş kitlelere duyurduktan sonra 2019 yılının Ekim ayında Sezen Aksu imzalı  “Ateş Böceği” adlı şarkıyı seslendirerek solo kariyerine devam eden Ezgi Ayçe, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun programında popüler müziğin sevilen klasiklerini seslendirdi.

İzmir’de doğduktan müzik öğretmeni bir anne ve babanın kızı olduğu için ailesinin tayin alması üzerine üç yıl Kars’ta sonrada onu yılı aşkın bir süre Akçakoca’da yaşayan Ezgi Ayçe, müziğe ailesinin de müzikle içiçe olması nedeniyle küçük yaşta başladığını ve önce gitar, sonra da bas gitar öğrendiğini söyledi. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen Ezgi, orada peyzaj mimarlık eğitimi aldıktan sonra yüksek lisans yaptığını ama aklının hep müzikte olmasından dolayı üç sene kadar çalıştığı özel sektördeki işini sadece müzik üretmek için bıraktığını, hatta bunun için kendisini iş yerinden kovdurarak tazminat aldığını ve bu tazminatını müzikte kendisini geliştirmek için harcadığını söyledi.

2014 yılında kardeşi ile beraber EZOP Prodüksiyonu kuran ve şirketi ile müzik etkinlikleri yapmaya başladığını söyleyen Ezgi Ayçe,  “single yapmadan önce müzikte kendimi geliştirmek istedim. Bunun için önce Avrupa Korosunda bir yıl, sonra Boğaziçi Korosunda dört yıl çalıştım ve bu koro ile dünyayı dolarak hem müziğimi geliştirdim hem de tecrübe kazandım” dedi. Bu süreçte Şişli Belediyesinde Kültür sanat biriminde , İKSV’de organizasyonlarda da çalıştığını söyleyen Ezgi Ayçe, Altan Çetin’in kendisini Behzat Gerçeker’le tanıştırması sonucunda 2018 yılında ENBE’nin albümünde yer alan bestesi ve sözü kendisine ait olan  “Yarım Sevda”yı seslendirerek müzik kariyerini başlattığını söyledi.

“Hayalim kendi bestelerimden oluşan bir albüm yapmak” diyen Ezgi Ayçe,  müzik dünyasında kalıcı şarkılar üretilmediğinden yakındı ve kendisinin kalıcı besteler yapmak istediğini söyledi. Ezgi Ayçe, Michael Kuyucu’ya “ Son on beş yılda üretilen şarkılara bakacak olursak bir gelecekte yine doksanların ve önceki dönemin şarkılarını dinleyeceğiz. Çünkü kalıcı şarkılar üretilmiyor. Son yıllarda üretilen kalıcı şarkıların sayısı bir elin parmakları kadar az. Bunlardan biri de ‘Bağdat’ “ yorumunu yaptı. Ezgi, “Eğer müzik piyasası bu hızlı tüketim döngüsünden çıkmazsa müzik doksanlarda kalacak. Biz yıllar sonra klasikleşen şarkı dinlemek istediğimiz yine doksanlı yıllar ve öncesinde üretilen klasikleri dinleyeceğiz dedi.

2019 Ekiminde yayınlanan Serdar Ayyıldızl’la beraber hazırladığı “Ateş Böceği” adlı şarkı için bir sen önce çalışmalara başladığını söyleyen Ezgi Ayçe, “Serdar’la bir yıl kadar çalıştık. Önce Eda Berker’in ‘Beni Sana Hapsettim’ adlı şarkısını seslendirecektik. Ama o şarkı bana uymadı. Sonra Serdar bir gün Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can’ın albümü için verdiği “Ateş Böceği” adlı besteyi önerdi. Bu şarkıya çalışmaya başladı ve ortaya çok güzel bir şarkı çıktı. İzinlerini aldık ve yayınladık” diyerek ikinci single’ının hikayesini anlattı.

Ajda Pekkan’a bir buçuk yıl kadar sahnede vokal yaptığını söyleyen Ezgi Ayçe, Michael Kuyucu’nun programında “Yanımda Kal”  – “Gözyaşlarım Anlatır” –  “Selam Ver” – “Suç Bende” –  “Son Bir Sigara”-  “Dile Kolay” – “Tutamıyorum Zamanı” ve ikinci single şarkısı “Ateş Böceği”nin akustik performanslarını sundu. Ezgi Ayçe’ye akustik performansında Tolga Özoltu (gitar) , Ulaş Engin (Bas gitar) ve Serkan Aydın (perküsyon) eşlik etti.

Paylaş

})(jQuery)