Kutsal Akustik Stüdyo’ya Konuk Oldu

2019 yılının yazında “Çukurun Dibinde” adlı teklisini yayınlayan ve şarkıya Amerika’da klip çeken KUTSAL, Michael Kuyucu’nun Akustik Stüdyosuna konuk oldu. Kutsal, kariyerine nasıl başladığını, Amerika’ya gidiş hikayesini , iTunes’a girişini anlattı. Türkiye’de üretilen rock müziğin özünden uzaklaştığını söyleyen Kutsal, programda akustik performanslarından oluşan bir dinleti sundu. Kutsal’ın Michael Kuyucu’ya yaptığı açıklamalar şöyle:

Müzik Eğitimi Veren Üniversite Bulamayınca Psikoloji Okudum

Aslında niyetim konservatuar okumaktı ama baktım ki hiç rock hatta o zamanlar pop öğreten bir üniversite bile yoktu. Bilgi Üniversitesi daha açılmamıştı. Onları biraz daha batı müziği olduğu için o açılsaydı onu denerdim ama o dönem oda yoktu. Bir baktım opera var,  Türk Sanat Müziği bölümleri var, ikisi de bana uymuyor. Ne yapayım o zaman? Çalışkanda öğrenciyim ben o zaman Boğaziçi’ne gireyim dedim. Lise sonda da bir arkadaşım götürmüştü beni Boğaziçi’ne çok beğendim. Onların müzik odalarını gördüm, konser salonlarını gördüm. Tamam dedim. Ben aynı zamanda burayı konservatuar olarak da kullanırım diye düşündüm. Ve hakikaten de öyle yaptım.

Laf Olsun Diye Green Carda Başvurdum 16 Yıldır Amerika’dayım

O dönem arkadaşımla beraber Green Card’a başvuralım dedik. Bir sürü arkadaşımız yurtdışında yaşıyor bizde yaşayalım falan. Ben tamam canım çıkmaz herhalde falan diye düşündüm. Başvurdum ilk kez çıkmadı, ikinci kez başvurdum ve bana çıktı ona çıkmadı. 2003 yılında Amerika’ya gittim. O günden bugüne kadar hala orada yaşıyorum.

Amerika’da iTunes’a Giren İlk Türk Kadın Rock Albümünü Yaptım

Amerika’ya gittim sonra ben dedim ki eyvah ne yapacağım? Burada Athena’yla çalışmış bir Amerikalı prodüktör var. Onu bul dediler bana. Gittim buldum Jimmy Valdo. Jimmy’e ilk albümümü dinlettim. Çok beğendi beni, “sen çok yeteneklisin” dedi.  “Ben seninle bir şey yaparım” dedi. Ondan sonra biz başladık albüme.  Double albüme soyunduk. Hem “niked” hem “çırılçıplak”. O yüzden bayağı vakit aldı iki albümü bitirmek. İkisi de 10-11’er şarkılık. 2008’de çıktı albüm. Dört yıl falan sürdü. O zamanlar Türkiye’de iTunes olmadığı için ben Amerika’da iTunes’a girdim.

Bugün Rock Arabesk Rock’a Dönüştü

90’ların sonunda üretilen rock’u daha çok seviyordum. Ama son 10 yıldi Türkiye’de üretilen rock müziğinin geldiği durum arabesk rock’a dönüştü. Pop rock’a dönüştü. Bir de hep cover, hep cover işte Sezen’den al, ondan al bundan al söyle. Bunlar bana göre değil. Beğenmiyorum, hoşlanmıyorum. Bence Türk rock müziğinde daha çok özgün beste olmalı bence. Ama güzel beste yapan insanlarda çıkıyor çıkmıyor değil.

Kutsal, Michael Kuyucu’nun Akustik Stüdyosunda orkestrası ile sergilediği akustik performansta  “Weak” –  “Perfect” – “Someone Like You” –  “Piece of my heart” – “Olanlar Olmuş”  – “Boşversem Nereye”  – “Rüya” – “Bırak Kırılsınlar” gibi şarkıları seslendirdi. Kutsal’a orkestrada İlker Göçmen (klavye) , Burak Aldinç (gitar) ve Levent Okumuş (bas gitar) eşlik etti.

Paylaş

})(jQuery)